eROCKIT motoçiklet elektrike: Nuk rregullon shpejtsinë me dorezën, por me pedalet

eROCKIT ësht padyshim një nga motoçikletat elektrike më te jashtzakonshmja në ditën e sotme. Nuk rregullon shpejtsinë me dorezën, por me pedalet. Esht mjfat e leht në të përdorur dhe sikur hamendson ç’far do të bësh ti në ç’do çast. Me një shpejtsi të kufizuar gjer në 90 km/orë e përshtatur edhe në rendje të autokontrolluar. Me një motorr sinkron të përhershëm i ftohur nga ajri , me një fuqi kulmore në 16000 wat. Ju jep dhe ofron një knaqsi të papërshkruar në udhtimin me të. Esht me të vërtet mahnitshme.

Prodhuar afër kryeqytetit të Gjermanisë ,Berlin , eRockit ësht i asembluar me komponent të teknologjisë së lart. Në gjasën e motoçikletave 125cc, bie në sy me linjat e jashtzakonshme dhe shum i çmuar nga përdoruesit. Me një struktur në allumin të leht me forma të kujdesura dhe me forçela te lira, që lejojn lëkundje për një amortizim të mir. Mjaft pjes jan në fibra karboni dhe mund të ordinohen sipas gustos dhe dëshirës së klientit. Ushqehet me një bateri 6.6 kWh në orë të një cilsie mjaft të lart i prodhuar nga ECOVOLTA në Zvicër e bëjn eROCKIT një mjet të cilsisë së lart “prodhuar në Gjermani”.


eROCKIT ka shum avantazhe për cilindo klient; do ndjesh entuziazëm në përvojën e re duke rendur mbi një mjet që nuk prodhon ndotës ambjenti, i pa zhurmshëm dhe me një pamvarsi prej 120 km , bëhet për ju një mjet i domosdoshëm dhe pa kosto udhtimi. Mbi të lëvizja mund të kryhet edhe duke levizur leht këmbët dhe në to ndjen vetëm një rezistenc të knaqshme dhe jo lodhse , duke i sjellur dobi organizmit tuaj e stimuluar muskujt tuaj. Natyrisht dhe në trafikun kaotik të qendrave të banuara, me të, mund ti shmangesh pritjeve të gjata mes makinave , duke i parakaluar ato …me zhdërvjelltësi dhe me një lehtësi të pabesueshme. Si shum mjete të tjera elektrike , eROCKIT ësht mjaft ekonomik në ruajtjen dhe konsumin e energjisë elektrike të baterive .

Por mënyrën se si, motoçiklisti akrobatik gjerman Sebastian ‘Satu’ Kopke prej Brandeburg që ka tashmë mbrritur mjaft rekorde botrore në karrierën e tij dhe ësht mjaft i përshtatur me motoçikleta të shpejta e apasionato , që ka krijuar dhe ekipin legjendar akrobatik gjerman ‘Fast Division’ si kolaudues i eROCKIT thot se: “Kam ngarë mjaft motoçikleta si, Kawasaki, Suzuki, Yamaha e Honda , të ç’do lloj cilindrate nga 600 cc a 1100 cc, por në eRockit ësht gjithshka brenda tij. Nuk kam kurrë esperimentuar një përzierje të tillë të aktivitetit fizik si çiklist, me shpejtsin e mjetit elektrik . Më dukej e pabesueshme dhe mjaft argëtuese. Nuk më mërziste apo t’më tensiononte rendia me eROCKIT. E mrekullueshme!”

Video eROCKIT ne Autobahnin Gjerman: https://www.youtube.com/watch?v=_Jf0nQ3jXx8

Për më shumë informacione: https://www.erockit.de 

Technical specifications 

Engine 

Type: forced air cooled, highly efficient, brushless permanent magnet synchronous motor 

Transmission: clutch-free HTD Belt Drive 

Peak power: 16 kW / 22 HP 

Continuous power: 5 kW / 7 HP 

Battery 

Type: 52 Volt Lithium Ion Battery 

Capacity: 6,6 kWh 

Charging 

Charger: external Plug-In-Charger, 230VAC Input voltage with CEE7/7 Plug 

Charging time: 20% -> 80% SOC: 3 hours, 0% -> 100% SOC: 5 hours 

Chassis 

Frame: aluminium frame 

Wheelbase: 1450 mm 

Steering head angle: 22,9° 

Trail: 89,6 mm 

Front suspension: adjustable 37mm Upside-Down-Fork 

Rear suspension: 203 mm shock absorber with adjustable preload 

Front brake: 300 mm disc brake, 4 piston radial mount caliper 

Rear brake: 220 mm disc brake, 2 piston caliper 

Front wheel: 1.85×17″aluminum 5-spoke wheel with 80/100-17 Heidenau K80 tyre 

Rear wheel: 2.50×17″aluminum 5-spoke wheel with 100/90-17 Heidenau K80 tyre 

Weight: 120 kg (265 lb) 

Driving data 

Top speed: 90 km/h (56 mph) 

Range: 120 km (75 mi), depending on payload, driving style, road surface, incline and climate 

eROCKIT Social Media Links 

Facebook: https://www.facebook.com/eROCKITGermany-1071295499698802/ 

Instagram: https://www.instagram.com/erockit_motorbike/ 

Twitter: https://twitter.com/eROCKIT_Bike 

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCFlqUH5yMj3MIqGmYy2z4tw