Fabrika e Tesla California përsëri në prodhim pas mbylljes 2-ditore

Fabrika e Kalifornisë e Tesla është përsëri në biznesin e prodhimit të makinave. Fabrika e automjeteve u detyrua të mbyllet për shkak të mungesës së pjesëve. Mbyllja preku Modelin 3 të kompanisë, e cila është makina më pak e kushtueshme e shitur nga kompania.

Punëtorëve të fabrikës u është thënë më herët se ata mund të merrnin të mërkurën dhe të enjten e kaluar por rifillimi i prodhimit do të thoshte që ata duhet të ktheheshin në punë. Musk thuhet se u tha punëtorëve se prodhimi i Modelit 3 dhe Model Y do të shpejtohej në ditët në vijim.

Megjithatë Tesla arriti të përdorë periudhën e fikjes në avantazhin e saj, duke bërë pak pastrim brenda shtëpisë. “Ne jemi duke përjetuar disa çështje të furnizimit të pjesëve, kështu që ne shfrytëzuam rastin për të ulur Fremont për disa ditë për të bërë azhurnime dhe mirëmbajtje të pajisjeve”, tha Musk, siç raportohet nga Electrek.

Dhe tani që fabrika është përsëri në internet, më shumë punë i pret punonjësit e Tesla ndërsa Musk planifikon të rritë prodhimin e Model S dhe Model X, prodhuesit e parave të vërteta, me një kthim në ndërrimet e dyfishta.

Pjesa në fjalë ka shumë të ngjarë çipi i përdorur në vetura pasi Tesla njoftoi muajin e kaluar se nuk do të ishte në gjendje t’i shpëtonte mungesës globale në furnizimin me gjysmëpërçues. Ky sidoqoftë nuk ishte problem vetëm i Tesla-s. Prodhuesit e tjerë të automjeteve si Ford Motor Co, General Motors dhe Volkswagen AG u detyruan të shkurtojnë prodhimin gjithashtu.

Duke i bërë gjërat edhe më keq, Samsung Electronics, një furnizues i patate të skuqura për Tesla, gjithashtu iu desh të mbyllte fabrikën e saj në Austin në Teksas për shkak të stuhisë së rëndë të dimrit që zbriti në shtet. Edhe pse Samsung nuk do të konfirmonte klientët e prekur nga mbyllja e fabrikës në Austin, ajo kishte raportuar më herët që patate të skuqura të destinuara për Tesla ishin bërë në fabrikë. Easyshtë e lehtë të lidhni pezullimin e prodhimit në objektet e dy ndërmarrjeve.

Ajo që mbetet për t’u parë është shkalla e efektit të mbylljes në qëllimet e prodhimit të Tesla. Vitin e kaluar, kompania dërgoi gati gjysmë milioni makina dhe kanë ambicie për të bërë më mirë se sa këtë vit, madje duke ulur çmimet ndërsa përpiqet të shmangë sfidat nga firmat konkurruese.