Dacia Spring, makina elektrike e re me cmime nga me te ultat

Nëse keni qenë duke pritur për një EV me çmim të ulta për t’u bashkuar me revolucionin elektrik, këtu është shansi juaj; Dacia ka lëshuar 2021 Spring Electric e saj e cila fillon me 16,990 € vetëm në Evropë, me specifikime interesante. Në varësi të vendit tuaj, ju mund të paguani edhe më pak bazuar në stimujt e qeverisë.

Dacia ka një bateri të respektuar 26.8 kWh, duke i dhënë asaj një diapazon prej 183 milje kur kufizoheni në shpejtësitë e qytetit. Bateria do të zgjasë 14 orë për të karikuar në 100% në një prizë shtëpiake normale, por ju mund ta shkurtoni atë në 5 orë në një kuti murale shtëpie prej 7.4 kW. Përdorimi i një stacioni karikimi publik do t’ju sjellë nga 10% në 80% në më pak se një orë. Duke përdorur aplikacionin e smartphone të Dacia, ju mund të monitoroni nivelet e karikimit dhe diapazonin e vlerësuar të vozitjes. Ju gjithashtu mund të parakushtoni makinën me aplikacionin.

burimi i imazhit: renault.com


Dacia Spring do të ofrohet në tre versione të ndryshme, të ngarkuar me listën përkatëse të tipareve: mënyra e konsumit që në thelb është versioni normal që ndoshta do të blini, modaliteti i biznesit për kompanitë me qira dhe ndarjen e udhëtimeve me vende rezistente ndaj njollave dhe doreza më të ashpra dhe pasqyra dhe një version furgon mini ngarkese i cili ka ulur vendet e pasme dhe rreshtim plastik në dysheme, së bashku me një rrjetë teli prapa sediljeve të përparme.

Duke u futur brenda makinës, nga brendësia ju kujtohet menjëherë çmimi. Këtu nuk ka asnjë përpjekje për stil, megjithatë, kalorësit do të kenë një udhëtim të rehatshëm, falë hapësirës së gjerë për kokë dhe hapësirës së këmbëve. Hapësira e ngarkesave është e ndarë në 23 litra në ‘frunk’ dhe 290 litra në bagazh. Ka kondicioner manual për t’ju ndihmuar të qëndroni të freskët në ditët e nxehta. Nëse vendosni të azhurnoni, do të merrni një luks të vogël në ekranin kryesor 7 inç që ju lejon të bëni multimedia dhe të përdorni opsionin sat-nav. Apple Carplay dhe Android Auto, pasqyra të rregullueshme të energjisë dhe një rrotë shtesë mund të shtohen gjithashtu si mundësi.

burimi i imazhit: renault.com


Në pjesën e jashtme, Pranvera Dacia duket si ajo që është; një SUV kompakt. Ka pak ngjashmëri me Duster, një paraardhës me benzinë. Do të gjeni portin e karikimit në pjesën e përparme, të vendosur nën logon e Dacia.

Dacia ka menduar për sigurinë tuaj pasi frenat kundër bllokimit, kontrolli elektronik i stabilitetit, gjashtë airbagë, thirrja emergjente (butoni SOS), aktivizimi automatik i dritave dhe frenimi automatik i emergjencës janë standarde.

Ju mund të porosisni paraprakisht versionin e biznesit menjëherë, por do të duhet të uleni në paratë tuaja deri më 20 mars për të porositur edicionin e konsumatorit. Versioni i dritës Cargo do të mbërrijë në 2022.